Volunteer Leaders - Past Chairs/Presidents

* Deceased  
(I) IIAT Past President — (P) PIAT Past President

2017   Rick Dudney New Braunfels
2016   Peter Lauve Abilene
2015   Bill Kliewer Killeen
2014   Pat Arthur Dallas
2013   Don Whitaker San Antonio
2012   Patrick Watkins Austin
2011   Bob Shepard Harlingen
2010   David (Woody) Wood Odessa
2009   Bryan Shofner Lubbock
2008   Garry P. Kaufman Galveston
2007   Frank Swingle Dallas
2006   Robert W. Hempkins Denison
2005   Randy Reynolds, CPCU, CIC, CRM Austin
2004   Bill Harrison Jr. San Antonio
2003   Jim Berger Houston
2002 * Andrè Juneau, CPCU, CIC, ARM, CRM (2006) Austin
2001   Ken Kapelka Houston
2000   Don Medlin Dallas
1999   Wallace C. "Wally" Goodman, CPCU, CIC Corpus Christi
1998   W. Scott Ragland, CPCU, CIC, AAI Dallas
1997   A. John Opie, CIC Wichita Falls
1996   Timothy J. Brady, CIC Houston
1995   Don N. Morriss, CPCU, AAI Texarkana
1994   Rick Clements, CIC Austin
1993   H. Lee Loftis Jr., CIC Tyler
1992   Donald E. Bowles Jr., CPCU, CLU, CIC (I) Dallas
1992   A. W. "Bill" Bailey Jr., CIC
Honorary IIAT Past President
(I) Waco
1992   Robert Bentley, CIC (P) Amarillo
1991   Douglas Sanford, CIC (I) Lubbock
1991   Tom Blomstrom, CIC, CPIA (P) Houston
1990   John Burkholder, CIC, CLU, RHU, CPIA (P) Dallas
1990   Matt Berry Sr., CLU (I) Austin
1989   Carl Bell, CIC, CPIA (P) Irving
1989   Marietta McCain, CIC (I) San Antonio
1988   Charles "Bill" Preston, CIC, CPCU, ARM, CPIA (P) Henderson
1988   Will E. Watt, CIC (I) Texas City
1987   Harland Gaskill, CIC (P) Dallas
1987   William E. Strother, CPCU (I) Dallas
1986 * William R. Black (1989) (I) Breckenridge
1986   Richard Meek, CIC, CPIA (P) Houston
1985   Ray Hughston, CIC, CPCU (P) Brownsville
1985   Richard H. Roach (I) Garland
1984   Dan Ross, CIC (P) Austin
1984 * Richard E. Marks, CIC (I) Houston
1983   DeValse Cox (I) Wichita Falls
1983   Paul McCaffrey, CIC (P) Dallas
1982 * Clay Tucker, CIC, CPIA, ARM (1994) (P) Dallas
1982 * John F. Brimberry (I) Victoria
1981   Cruger S. Ragland, CPCU, CIC (I) Dallas
1981   Willis Hargrave, CIC, CPIA (P) Houston
1980 * Dan B. Flemming (2007) (I) Amarillo
1980   Earl Collins, CIC, CPCU (P) Fort Worth
1979   Hilton Hilliard, CIC (P) Houston
1979   Thomas J. Baker Jr., CIC (I) Houston
1978 * W. E. Peavy Jr., CPCU, CLU (2004) (I) Garland
1978   Winnell Herrington, CIC, CPCU (P) Whitney
1977   J. D. Wysong, CIC (P) Dallas
1977 * Les N. Pruett (I) Longview
1976   Robert D. Bergman, CPCU (I) Weatherford
1976   Wilmot Davis, CIC (P) Fort Worth
1975 * David B. Noel, CPCU (1992) (I) Dallas
1975   Robert Epstein, CIC, CPIA, ARM (P) Houston
1974 * Ben R. Binford (1978) (I) San Antonio
1974   C. R. "Bob" Hefner Jr. (P) Dallas
1973 * J. P. Houstoun Jr. (1976) (I) Houston
1973   Hayes Tucker, CPCU, CIC (P) Fort Worth
1972 * L. B. Stover Jr. (I) Madisonville
1972 * Marvin Strunk, CIC (P) San Antonio
1971   Bob Long (P) Wichita Falls
1971   Josh R. Morriss Jr., CPCU (I) Texarkana
1970 * Fred E. Bosworth (2006) (I) Tyler
1970   W. H. "Bill" Hawkins (P) Houston
1969 * Dwight W. Sleeper Jr. (1987) (I) Dallas
1969 * Lloyd George (2003) (P) Tyler
1968 * Gamewell D. Gantt (1992) (I) Houston
1968  * Harry Keetch, CIC (2015) (P) Alice
1967 * Marion Wheeler (1998) (I) Fort Worth
1967   Orric W. Freeman (P) Denton
1966   Harlin Morrison Jr. (P) Annona
1966 * William E. Larmer (2001) (I) Lubbock
1965 * Luther C. Beery (1989) (I) San Antonio
1965   A. W. "Bill" Bailey Jr., CIC (P) Waco
1964 * James K. Ruble, CIC (1996) (P) San Antonio
1964 * R. L. Kenderdine Jr. (2001) (I) Palestine
1963   Grant Jones, CPCU (I) Abilene
1963 * H. Ward Collier (P) Fort Worth
1962 * Carl H. Hunt, CPCU (1978) (I) Dallas
1962 * Mel Fiser (P) San Antonio
1961 * Durward L. Anderson (1988) (I) Houston
1961 * Milton Broyles (P) Fort Worth
1960 * Robert Goehrs (P) Houston
1960 * Worley Jones (1999) (I) Fort Worth
1959 * Henry D. Mason (1978) (I) Wichita Falls
1959 * J. W. "Bill" Roten (P) San Antonio
1958 * J. H. Bankston (P) Victoria
1958  * Gordon W. Friedrich (2008) (I) San Antonio
1957 * M. Storey Lindsay (1966) (I) Houston
1957  * Sterling Sasser Jr. (P) Austin
1956 * Marion Sanford (1994) (I) Lubbock
1956 * Jack Howard (P) Fort Worth
1955 * Porter Ellis, CPCU (1981) (I) Dallas
1955  * Sam Carlisle (2009) (P) Houston
1954 * Joe E. Vincent, CPCU (2003) (I) Houston
1954  * John M. Hefner (P) Dallas
1953 * Forest S. Pearson (1982) (I) Austin
1953 * Mick Williams (1999) (P) San Antonio
1952 * James L. Randel (1984) (I) Wichita Falls
1952 * T. E. Bullington (P) Fort Worth
1951  * Joe Reiss, CIC (P) Houston
1951 * Travis D. Bailey (1994) (I) San Antonio
1950 * Dick Long (P) Wichita Falls
1950 * Hollis F. Danvers (1972) (I) Houston
1949 * Russell R. Trimble (1973) (I) San Angelo
1949  * Clarke Wood (P) Lubbock
1948 * Sterling Sasser Sr. (P) Austin
1948 * T. Champe Fitzhugh Sr. (1982) (I) Waco
1947 * Melvin J. Miller (1968) (I) Fort Worth
1947 * W. Earl Hall (P) San Antonio
1946 * L. T. Barton (P) Fort Worth
1946 * William M. Keller (1961) (I) Palestine
1945 * Claude P. Coates (P) Fort Worth
1945 * Richard H. McLarry (1954) (I) Dallas
1944 * B. B. Greever (1978) (I) Wichita Falls
1944 * Harry A. Kinney (P) Dallas
1943 * Alden A. Evans (1945) (I) Fort Worth
1943 * Lee E. Davis (P) Dallas
1942 * Willard Brown (1985) (I) Corpus Christi
1941 * Eric C. Gambrell (1953) (I) Dallas
1940 * Ben A. Calhoun (I) Houston
1939 * Frank C. Gittinger (1983) (I) San Antonio
1938 * D. A. Clark (1957) (I) Sweetwater
1937 * Josh R. Morriss Sr. (1988) (I) Texarkana
1936 * Tom P. Ellis (1953) (I) Dallas
1935 * Tom S. Gillis (1966) (I) Fort Worth
1934 * John H. Chiles Jr. (1985) (I) Austin
1933 * John K. Boyce Sr. (1975) (I) Amarillo
1932 * A. D. Langham (1966) (I) Houston
1931 * A. D. Langham (1966) (I) Houston
1930 * E. M. Polk (1948) (I) Corsicana
1929 * C. L. Duncan (1937) (I) Mt. Pleasant
1928 * C. L. Duncan (1937) (I) Mt. Pleasant
1927 * Fred M. Burton (1938) (I) Galveston
1926 * R. W. Thompson (1959) (I) Dallas
1925 * H. A. Lawrence (1974) (I) Fort Worth
1924 * L. O. Jarrell (1947) (I) Houston
1923 * A. P. Cunningham (1952) (I) Dallas
1922 * A. P. Cunningham (1952) (I) Dallas
1921 * C. H. Walton (1940) (I) Fort Worth
1920 * Wm. L. Stiles (1954) (I) San Antonio
1919 * Wm. L. Stiles (1954) (I) San Antonio
1918 * Craig Belk (1945) (I) Houston
1917 * Walter Torrey (1945) (I) Houston
1916 * E. W. Marshall (1930) (I) Waco
1915 * Cruger T. Smith (1961) (I) Dallas
1914 * G. Mabry Seay (1936) (I) Dallas
1913 * G. Mabry Seay (1936) (I) Dallas
1912 * F. W. Offenhauser (1926) (I) Texarkana
1911 * F. W. Offenhauser (1926) (I) Texarkana
1910 * O. H. Millican (1930) (I) Austin
1909 * O. H. Millican (1930) (I) Austin
1908 * O. H. Millican (1930) (I) Austin
1907 * W. L. Foster (1964) (I) Fort Worth
1906 * W. L. Foster (1964) (I) Fort Worth
1905 * Thos. L. Conroy (1917) (I) San Antonio
1904 * Thos. L. Conroy (1917) (I) San Antonio
1903 * Stuart Harrison (1920) (I) Fort Worth
1902 * Stuart Harrison (1920) (I) Fort Worth
1901 * Charles R. Brown (1916) (I) Galveston
1900 * Wm. L. Stiles (1954) (I) San Antonio
1899 * Wm. L. Stiles (1954) (I) San Antonio
1898 * Walter Fort (1911) (I) Waco